ביטוח חיים ופנסיה

מהן הזכויות במקרה של תאונה / מחלה / מוות של בן משפחה?

ביטוחי חיים וקרנות פנסיה כוללים בדרך כלל כיסויים שונים, שמטרתם לשמש כמשענת כלכלית במקרה של תאונה, מחלה או מוות של בן משפחה.

למשל, כאשר אדם מאבד את כושר עבודתו, הוא מצפה מחברת הביטוח או מקרן הפנסיה שתשלם לו קצבת נכות חודשית בגין אובדן כושר עבודה.

כיום, בניגוד לעבר, חברות הביטוח מחזיקות גם בקרנות הפנסיה החדשות והן שמנהלות את הטיפול והתביעות במקרים כאלו.

 כיצד לנהוג במקרה של תאונה, מחלה או פטירה?

 • חשוב לדעת אילו כיסויים ביטוחיים קיימים. לשם כך יש לבדוק בבית, עם סוכן הביטוח ובמקום העבודה (כולל בתלוש השכר) – מהן הפוליסות הקיימות אשר מכסות את המקרה.
 • יש לאסוף את החומר הרפואי הקשור לפציעה או למחלה, מפני שחברת הביטוח תדרוש לעיין בו לצורך התביעה.
 • יש לשמור קבלות על הוצאות (טיפולים, נסיעות וכו'). לאחר מכן ניתן לדרוש פיצוי בגין הוצאות אלו.

 שאלות נפוצות:

 • מה ההבדל בין ביטוח חיים, ביטוח מנהלים וקרן פנסיה ?

  ביטוח חיים, כמו גם ביטוח מנהלים, הינו חוזה בין חברת הביטוח לבין המבוטח. במקרה של תאונה או מחלה על חברת הביטוח לפצות את המבוטח בהתאם לחוזה – פוליסת הביטוח. תנאי הפוליסה הם תנאי החוזה והם אינם משתנים סתם כך.

  קרן פנסיה אינה מבוססת על חוזה אלא על תקנון. התקנונים של קרנות הפנסיה יכולים להשתנות מעת לעת, בהתאם להחלטות הממשלה באמצעות המפקח על הביטוח. המדינה מחויבת לדאוג לאיזון אקטוארי של קרנות הפנסיה, ומשמעות הדבר שניתן גם לפגוע בזכויות של חברי הקרן לטובת הכלל.

 • מה מכסה הביטוח ?

  במקרה של תאונה או מחלה הגורמת לאובדן כושר עבודה, קרן הפנסיה מעניקה קצבת נכות – קצבה חודשית המבוססת על הנכות ועל אובדן כושר העבודה של הנפגע. במקרה של מוות ישנה קצבת שאירים.

  גם פוליסת ביטוח החיים כוללת בדרך כלל פיצוי בגין אבדן כושר עבודה. בפוליסה זו ישנם פעמים רבות כיסויים נוספים – כגון פיצוי חד פעמי בגין נכות צמיתה, פיצוי חד פעמי בגין מחלות קשות ופיצוי בגין מוות למוטבים.

 • מה גובה שכר הטרחה של עורך הדין?

  שכר הטרחה נקבע בכל מקרה לגופו ובהתאם לנסיבותיו. על פי רוב, נהוג לסכם על שכר טרחה לפי אחוזים מתוך הפיצוי הסופי בתיק (לא כולל ערעור ולא כולל הוצאות, אם ישנן).

 • מדוע כדאי לפנות לעורך דין?

  משום שעורך הדין מיומן יותר במשא ומתן מול הגופים המעורבים וחברות הביטוח שלהם, מכיר את החוק ואת פסקי הדין בנושא, וסביר להניח שישיג עבורך פיצוי גבוה יותר באופן משמעותי.

 • מדוע עדיף לפנות לעורך דין ולא לחברות שמתעסקות בזכויות רפואיות?

  החברות המפרסמות עצמן בתחום מימוש זכויות רפואיות אינן מורשות ואינן מקצועיות מספיק בכדי להעניק ייעוץ משפטי. הן יכולות לסייע במילוי טפסים, אך רק עורך דין יוכל באופן נכון ומקצועי לכוון את הנפגע ולייעץ לו כיצד עליו לפעול. בנוסף, רק עורך דין רשאי לייצג נפגע בדיונים משפטיים.

  הדברים מקבלים משנה תוקף כאשר מדובר בפוליסות ביטוח או תקנונים של קרנות פנסיה, המהווים מסמכים משפטיים שעורכי דין הם המוסמכים לפרשם ולייעץ בנוגע להם.